Bafra Devlet Hastanesi Yeni Binasına Taşındı
01.01.2014

Bafra Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Kemal Öztürk; “Bafra Devlet Hastanemiz

bölgemizde 300 bin nüfusa hitap ediyor” dedi.

Öztürk konuşmasında; “Yeni hastane binamızda odalarımızın 100 tanesi çift kişilik olup, 50 tanesi tek kişiliktir. Tek kişilik odalardan 13 tanesi suit oda, 37 tanesi ise tek kişilik oda olarak düzenlenmiştir. Bizim 100 tane çift kişilik odamız var. Odalarımızın içerisinde her hastaya mini buzdolaplı etejerler,  refakatçi koltukları, refakatçilerin kitap okuyacağı, yemek yiyecekleri ve gazete okumaları için masalar sandalyeler, 80 ekran televizyonlar, eşyalarını koymaları için dolaplar mevcuttur. Her odada tuvalet ve banyo bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Her servisin ayrıldığını belirten Başhekim Opr. Dr. Kemal Öztürk; “Hastanemizde 13 tane servisimiz var. En üst katta KBB, Göz, Genel Cerrahi, Üroloji, Dahiliye şeklinde gidiyor. 40 yataklı yoğun bakım ünitemiz var. Yoğun bakımlarımız 2 basamaktır. Yoğun bakımlar 3 basamaktır. Bizim yoğun bakımımız 2 basamaktır. İnşallah buradan Samsuna hastan sevk etmeyeceğiz, yoğun bakım olarak. Bunun dışında acil servisimiz diğer hastanelere göre 3 kat büyüklükte bir acilimiz var. Toplam 290 yatağımız mevcut, 250 tane servis yatağı ve 40 tanesi yoğun bakım olmak üzere 290 yataklı bir hastane artık hizmete girdi. Eski hastanemiz çok zor şartlarda hizmet verdi. Bina çok kötü durumdaydı ve 50 yıllık bir binaydı. Doktorlarımız özveriyle çalışıyorlardı. Ama artık o eksikliğimiz de giderildi. Yeni hastanemiz 50 bin metrekarelik kapalı alana sahip, çağın teknolojik gereklerine uygun olarak donatılmış olarak hizmete girdi. Eksik bir şeyimiz yok, emarımız, tomografimiz, dıştan röntgen cihazımız, merkez laboratuarımız, acil laboratuarımız her şey tamamlanmıştır. Doktorlarımız, personelimiz bu bölgenin en çok tercih edilen sağlık çalışanlarıdır. Acilde hasta sayımız günlük 600’ü buluyor. Bu bölgede en iyi hizmet veren biz olacağız” dedi.

Personel konusunda açıklamalarda bulunan Başhekim Öztürk; “Personel noktasında doktor sıkıntımız yok. 60’a yakın uzmanımız var. Hepsinin de poliklinikleri ayrıldı. Yardımcı sağlık personeli hizmeti ve hemşire konusunda takviye yapılmaya başlandı. Şu an Samsun bölgesinde tayin olan hemşireler Bafra’ya görevlendiriliyor. Bina büyüdüğü için ve hizmet alanı büyüdüğü için teknik personel, yardımcı sağlık personeli ve hemşire konusunda biraz sıkıntımız var. Samsun’a tayinler yapıldıkça peyderpey bu sıkıntılarımız da sona erecektir. Hastanemizde 190’a yakın hemşire halen hizmet veriyor. Hemşire sayımız arttıkça da kalitemiz daha da artacaktır. Ama şu anda hizmeti aksatacak bir personel eksikliğimiz yok”  diye konuştu.

Öztürk; “Hastanemizde Güvenlikçi sayımız şu an 25 oldu, 80’e yakın temizlik personelimiz var. Hastanemizde 80’e yakın da büro elemanımız var. İleride ihtiyaç duyulduğu zaman ve bakanlıkça onay verildikten sonra bu sayılar artırılabilir. Resmi açılış konusunda Sağlık Bakanımızın programına bağlı olarak önümüzdeki on gün içerisinde tarih netleşecek” ifadelerini kullandı.

Bafra Devlet Hastanesinin bölge devlet hastanesi gibi görüldüğünü belirten Başhekim Öztürk; “Bafra Devlet Hastanesi, 300 bin kişilik nüfusa hitap ediyor. Yani Samsun’un batı bölgesi olduğu gibi Bafra Devlet Hastanesinden hizmet alıyor. Vezirköprü’nün köyleri, Durağan tarafı, Alaçam, Ondokuzmayıs, Yakakent, Bafra’nın kendisi ve Sinop merkezden hastalar bize geliyor. Toplam biz 300 bin kişiye sağlık hizmeti veriyoruz. Bu bölgenin en fazla tercih edilen hastanesiyiz. Ortalama 3 bin 500, 4 bin kişi arasında günlük poliklinik sayımız var. Bu hastanede daha da fazla olacağını tahmin ediyoruz. Altyapı olarak bu bölgenin en modern hastanesiyiz. Kan alma yerlerinden tutun da otomatik kan gönderme sistemleri alt yapısı, odaların şekli en son teknolojiye sahiptir” ifadelerini kullandı. 


Copyright © 2012 Bafra TV. Bütün Hakları Gizlidir.